Dużymi krokami zbliża się 26 maja, w który obchodzimy Dzień Matki. To jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu roku. Nic nie równa się uczuciu, jakie gości w sercu kobiety, która otrzymuje kwiaty. To zawsze dobry pomysł by wyrazić swoją wdzięczność i miłość.
Jednym z najbardziej klasycznych wyborów jest róża, którą możemy podziwiać w różnych kolorach. Instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie wykonała specjalnie na tę okazję białą różę w rozmiarze XXL. Pod materiałem wideo znajdziecie Państwo listę potrzebnych materiałów i opis wykonania. Zapraszamy do oglądania:
Materiały potrzebne do wykonania:
– biała krepina nr. 600 ( 2 ? 3 rolki),
– jajko styropianowe wys. 10 cm (1 szt.),
– nożyczki,
– linijka,
– ołówek lub pisak,
– patyczki do szaszłyków (1 szt.),
– klej typu magic,
– wkłady kleju na gorąco + pistolet do tego kleju,
– rurka do ogrzewania podłogowego ( około 3- 4 m),
– patyk drewniany ( taki by się zmieścił do powyższej rurki),
– drut ozdobny do kwiatów (roz.1,2),
Wykonanie :
Z rolki krepiny odmierzamy (załamaniami pionowo) 10 cm, 15 cm, 20 cm ? ilość pasków o danych rozmiarach zależna będzie od wielkości róży, jaką planujemy zrobić. Tu po około 4 sztuki z każdego rozmiaru, które następnie przecinamy na pół z długości. Z każdego rozmiaru docelowo wychodzi nam po 8 pasków.
Z przygotowanych pasków krepiny wycinamy płatki róży ? zbliżone kształtem do serca.
Za pomocą nożyczek odwijamy brzegi każdego płatka. Palcami modelujemy płatek.
Delikatnie rozciągamy każdy z nich po środku, tak aby powstało wklęśnięcie.
Uformowane płatki róży (szerokości 10 cm) doklejamy do styropianowego jajka za pomocą kleju na gorąco ( uważamy by się nie poparzyć !), ściśle zwijając je w rulonik. Tworzymy główkę róży.
Następnie doklejamy coraz luźniej płatki szerokości 15 cm i kolejno płatki szerokości 20 cm. Ilość doklejanych płatków może się zwiększyć.
Styropianowe jajko nabijamy od spodu na przygotowany wcześniej patyk.
Od spodu wykańczamy różę kilkoma cienkimi listkami.
Z krepiny wycinamy połówki listków, którymi przyozdobimy łodygę róży. Zwracamy uwagę na odpowiedni kąt ułożenia porzecznych linii, tak by przy łączeniu połówek naśladowały naturalny kierunek unerwienia liści. ( 10 sztuk połówek)
Bierzemy 6 drucików ozdobnych do kwiatów, które owijamy cienkimi paseczkami z krepiny. Zabezpieczamy je na druciku klejem tupu magic.
Owinięty drucik przyklejamy za pomocą kleju magic do wewnętrznej strony połówki listka. Następnie przyklejamy drugą połówkę listka. Obie dociskamy patyczkiem do szaszłyka.
Nożyczkami robimy naturalne nacięcia brzegów listka.
Tak przygotowane listki (5 sztuk) mocujemy do szóstego drucika, by powstała gałązka liści róży.
Łączenie owijamy/ maskujemy cieniutkim paskiem krepiny. Gałązkę liści formujemy palcami.
Szerszymi paskami krepiny (około 1 cm szerokości) owijamy rurkę podłogową, która będzie podstawą naszej róży (paski zabezpieczamy klejem na gorąco). Ręcznie formujemy kształt łodygi.
Mniej więcej po środku łodygi mocujemy gałązkę liści, owijamy to łączenie paskiem krepiny ? maskując je.
Patyk z kwiatem róży wkładamy w łodygę, tak by nie było go widać.
Gotowe!
Wykonała Renata Pawlicka
Instruktor ds. kultury