InformacjeWyjazdy / Wycieczki

Informacja dla członków MOD Gminy Kleszczów wyjeżdżających do Chin na Shanghai Tourism Festival

Aktualności:

Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie informuje:

Wyjazd na lotnisko do Warszawy:

11.09.2019 r. ? zbiórka o godz. 5:00 ? parking przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Łękińsku

Planowany powrót:

19.09.2019 r. ? ok. godz. 16:00 – parking przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Łękińsku

GOK w Kleszczowie przypomina o informacjach formalnych dotyczących wyjazdu do Chin:

GOK w Kleszczowie nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy osobiste, pieniądze, dokumenty oraz inne cenne rzeczy posiadane przez Uczestników wyjazdu do Chin.

GOK w Kleszczowie nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez uczestników i na uczestnikach, a w szczególności za zniszczenia, dewastacje itp. zarówno podczas transportu, jak i w miejscu pobytu dokonane przez uczestników wyjazdu do Chin.

Uczestnicy odpowiadają za wyrządzone przez siebie uszkodzenia oraz zanieczyszczenia wnętrza środka transportu, tym samym, zobowiązują się do pokrycia kosztów związanych z usunięciem uszkodzenia lub zanieczyszczenia.

Pełnoletni uczestnicy jest odpowiedzialny materialnie za szkody wyrządzone przez siebie i zobligowani są do natychmiastowego pokrycia 100 % kosztów za wyrządzone szkody.

GOK w Kleszczowie poniósł wyłącznie koszty zakupu biletów lotniczych na dzień wylotu tj. dnia 11.09.2019 r. i dzień powrotu tj. 18-19.09.2019 r., transportu na lotnisko w dniu 11.09.2019 r. i z powrotem w dniu 19.09.2019 r., ubezpieczenia uczestników wyjazdu do Chin w zakresie kosztów leczenia, Assistance,  NNW, OC, ubezpieczenia bagażu, instrumentów muzycznych będących własnością lub użytkowane przez GOK w Kleszczowie oraz opłacenia wiz.

GOK w Kleszczowie nie pobiera żadnych opłat związanych w wyjazdem do Chin na Shanghai Tourism Festival w terminie 11.09-19.09.2019 r.

W przypadku wystąpienia dodatkowych kosztów wyjazdu lub innych Uczestnik pokrywa je we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność.

Dokumenty dotyczące wyjazdu Uczestników do Chin tj. bilety lotnicze, polisy ubezpieczeniowe, wizy, informacje praktyczne dotycząca wyjazdu do Chin, wzór deklaracji, którą wypełnia się w samolocie podczas lotu do Chin, zestawienie instrumentów muzycznych do bagażu samolotu były przekazywane zarówno w wersji elektronicznej i papierowej bezpośrednio do Kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Kleszczów w celu dalszego rozdysponowania pozostałym Uczestnikom Orkiestry.

GOK w Kleszczowie przypomina o najważniejszych informacjach praktycznych dotyczących wyjazdu do Chin:

Dokumenty podróży: paszport, wiza, wydruk biletu elektronicznego, polisy ubezpieczeniowe.

UWAGA: Po odprawie przypominamy, aby nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Bagaż główny (w tym instrumenty muzyczne):  Każdy pasażer może zabrać max 30 kg oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość)  300 cm bagażu rejestrowanego bezpłatnie. Za każdy kg powyżej dozwolonego limitu obowiązuje opłata.  Bagaż może być rozbity na dwie sztuki.

UWAGA: Prosimy o dokładne zapakowanie bagażu i zabezpieczenie przed uszkodzeniem w czasie transportu. Prosimy też pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny:  Klienci klasy ekonomicznej mogą zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego (torbę podręczną albo torbę na laptopa), której wymiary nie mogą przekraczać 55 cm x 38 cm x 20 cm i ważyć nie więcej niż 7 kg.

UWAGA: Pasażerowie, którzy zabierają instrumenty jako bagaż podręczny nie mogą zabrać innego bagażu podręcznego.      

Bagaż ? pamiętajcie, aby nie zabierać: scyzoryków i innego typu ostrych przedmiotów (np. nożyczek, obcinaczy do paznokci, itp.), sprayów (np. dezodorantów, lakierów do włosów, pianek do golenia, itp.), ponieważ zdarza się, że są zabierane przez służby celne na lotniskach i dworcach kolejowych w Chinach, nawet, gdy wspomniane rzeczy znajdują się w bagażu głównym.

Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce: w okresie czasu letniego +6 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Przechowywanie pieniędzy: najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Zakupy: Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB). 1 USD = ok. 6,3 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,7 yuana. Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia). W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Wymiana pieniędzy, karty płatnicze, ceny – spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, w automatach w lobby hotelowym, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja). Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald’s 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 15-30 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach (np. 1 $). Przydają się do zakupu kartek pocztowych lub innych drobiazgów, szczególnie podczas pierwszych dni pobytu w Chinach. Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

TELEFONY: Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na tarasach ryżowych w Longsheng). Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wi-fi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (ok. 30 USD/dobę). Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zdrowie: W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych lub zgłoszenia szkody związanej z kosztami leczenia za granicą, należy zgłosić się bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela  –  ERGO HESTIA nr telefonu na infolinię  801 107 107 lub (58) 555 55 55. W przypadku nie dodzwonienia się z jakichkolwiek przyczyn, należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną wraz z rachunkiem zapłaty i jak najszybciej zgłosić się do ERGO HESTII.

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty ok. 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowej higieny osobistej. Przydatne będą środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie np. żele, tzw. mokre chusteczki. Unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Przed otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się spożywania jej bez uprzedniego przegotowania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

JET LAG, CZYLI ZMIANA STREF CZASOWYCH: Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem. Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej:
zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym,
od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym,
podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej,
unikać ciężkich potraw oraz alkoholu,
podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe,
po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

PRZEPISY GRANICZNE, CELNE I DEWIZOWE W CHINACH:

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www: https://granica.gov.pl/  w zakładce ?przepisy?.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Ogólne informacje o Chinach na stronie MSZ https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chiny

Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie przypomina o punktualnym przybyciu na zbiórkę!!!

Zobacz również:

Skip to content